Novinka - Kniha je "priateľ človeka" - trieda č.2

Kniha je "priateľ človeka"

Mesiac marec už tradične spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. Kniha, najväčší priateľ človeka, od vynálezu kníhtlače patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých, či starých. V súčasnosti viac ako inokedy je potrebné tomuto slovnému spojeniu venovať  pozornosť. Je to hlavne preto, aby knihy nezapadli prachom, pretože ich čoraz viac vytláčajú počítače a iné moderné digitálne technológie.

V mesiaci marec sa v triede "veselých lienok", tak ako každý školský rok, konali viaceré aktivity zamerané na rôzne formy práce s knihou s cieľom podporiť u detí dobrý a trvalý vzťah ku knihe. Deti prostredníctvom rozhovorov, obrázkov, ukážok a prezentácií zistili, ako sa vyrába papier, ako sa "narodí knižka". Deti si priniesli z domu svoje najobľúbenejšie rozprávkové knižky, encyklopédie, leporelá, ..., z ktorých sme si urobili výstavky a spoločne si z nich čítali. V námetovej hre na knižnicu si deti vyskúšali ako sa správne zaobchádza s knihou, kto je autor knihy, čo sú to ilustrácie, kde je začiatok a koniec knihy, ako sa správne drží kniha, ako sa v nej listuje. Vyrobili si čitateľské preukazy, do ktorých im "detský knihovník" dával pečiatku. Deti vyrábali maľovaním, kreslením rôzne detské leporelá. Ilustrovali známe rozprávky, počúvali rozprávky, bájky, príbehy, prednášali básne a riekanky, či hádali hádanky. Zhotovili rôzne záložky do kníh, či navrhli obal knihy. Nevynechali sme tradičnú návštevu knižnice a kníhkupectva v našom meste. Tety z knižnice deti  oboznámili ako sa majú orientovať v knižnici a čo tam môžu nájsť. Tiež sa dozvedeli, ako sa môžu prihlásiť do knižnice, ako si môžu požičať knihy a ako sa o ne majú starať. Deti si tu vypočuli pútavý príbeh o húske z knihy "O prírode veselo i vážne" od Miroslava Sanigu. Prezreli si knihy, ktoré si mohli z police samostatne vybrať. Na záver sa poďakovali piesňami a básničkami. Niektoré deti prostredie knižnice dobre poznajú, pretože ju navštevujú spolu s rodičmi, ale pre všetkých to bolo ďalšie zaujímavé dopoludnie, ktoré ich obohatilo o nové zážitky a poznatky. V mene všetkých detí pracovníčkam knižnice ďakujeme za milé prijatie.

MEDVEĎOVÁ - MICHALCOVÁ